خواص کنجد سفید (بخش دوم)

خواص کنجد سفید برای کم خونی

اگر تعداد گلبول‌های قرمز خون بدن کم باشد، بدن باید برای تحمل اکسیژن تلاش بیشتری کند. بدن انسان به طور روزانه، میلیون‌ها گلبول قرمز را از طریق مواد غذایی مفید و خون ساز تولید می‌کند. این گلبول‌ها در مغز استخوان تولید می‌شوند و در بدن گردش می‌کنند.

سپس این گلبول‌ها به کبد می‌روند و در آن جا اجزای سلولی بازیافت می‌شود. کم خونی بیماری است که عوارض بسیار دربر دارد و آهن یکی از ترکیباتی است که به تولید گلبول‌های قرمز بدن و درنتیجه بهبود کم خونی کمک بسزایی می‌کند.

در قسمت اول با برخی خواص کنجد سفید آشنا شدیم حال در بخش دوم به شرح باقی خواص آن می پردازیم

بسیاری از محققان بر این باورند که کنجد سفید برای درمان کم خونی مناسب است. بدن برای ساخت سلول‌های خونی به مواد مغذی همچون کنجد سفید نیاز دارد. در واقع تنها ۳۰ گرم از کنجد سفید شامل ۲۴ درصد آهن، ۱۳۶ درصد مس و ۵ درصد ویتامین ب۶ است.

آهن ترکیب اصلی هموگلوبین است که اکسیژن را به سلول‌های خونی می‌رساند. همچنین ویتامین ب۶  و مس به ساخت هموگلوبین کمک می‌کنند. در واقع وجود تمام این ترکیبات به داشتن یک بدن سالم کمک مهمی می‌کند.

کمبود هموگلوبین در بدن باعث خستگی، ضعف جسمانی، عدم تمرکز و خواب‌آلودگی می‌شود که در نتیجه به صورت کم خونی خفیف یا شدید بروز می‌کند. حتی اگر گیاهخوار هستید و می‌خواهید کمبود مصرف گوشت قرمز و آهن را در بدنتان جبران کنید، انتخاب کنجد سفید برای کم خونی، بسیار هوشمندانه خواهد بود.

مو

بسیاری از محققان بر این باورند که کنجد سفید برای مو و رشد مو فواید بسیاری به همراه دارد. تأثیر مواد غذایی بر سلامت انسان بر هیچ کس پوشیده نیست و در این میان محققان و پزشکان بر این باورند که برای داشتن پوست و موی زیبا، باید به تغذیه و سبک زندگی سالم خود اهمیت بیشتری بدهید.

رشد مو به پروتئین وابسته است که این نوع پروتئین‌ها به کراتین، کلاژن و الاستین معروف هستند. با وجود این نوع پروتئین‌ها سلول‌های پوستی استحکام بیشتری خواهند داشت و پوست جوان‌، صاف و درخشان باقی می‌ماند.

محققان بر این باورند که کنجد سفید سرشار از پروتئین مورد نیاز برای رشد، سلامتی و زیبایی مو است که بدن انسان نیز به آن نیاز دارد. در واقع از آن جایی که نمی‌توانیم اعضای داخلی بدن را مشاهده کنید، درخشش، زیبایی و حتی ریزش موی انسان اولین بخشی از بدن است که کمبود پروتئین را نشان می‌دهد.

چربی‌ها به دو گروه مفید و مضر تقسیم می‌شوند. برای مثال امگا۳ و امگا۶ در گروه چربی‌های مفید قرار دارند که در کنجد سفید یافت می‌شوند. همان طور که می‌دانید، کشت کنجد سفید در ایران نعمت بزرگی است که برای سلامت خود و دریافت چربی مفید می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

در صورتی که پوست سرتان پوسته می‌شود، موهای شکننده دارید و از ریزش مو رنج می‌برید، احتمالاً بدن شما از کمبود چربی مفید همچون امگا۳ رنج می‌برد. در واقع به چربی‌های مفید، چربی‌های ضروری می‌گویند، چرا که بدن به آن نیاز دارد و باید این نوع غذاها در برنامه غذایی روزانه هر فردی قرار گیرند.

ویتامین ب۵ به انعطاف پذیری و درخشش موها کمک می‌کند و ویتامین ب۶ در کاهش ریزش مو تأثیر دارد. از این رو اگر می‌خواهید موهای زیبایی داشته باشید، مصرف ویتامین ب را فراموش نکنید. مصرف کنجد سفید که منبع مقوی از انواع ویتامین ب است، به رشد و زیبایی موها کمک می‌کنند.

پوست

بسیاری از پزشکان بر این باورند که خواص کنجد سفید برای پوست بی‌شمار است. یکی از نشانه‌های کمبود آهن در بدن احساس خستگی و خواب آلودگی بیش از حد است که روی پوست، درخشش و زیبایی آن نیز تأثیر می‌گذارد.

در صورتی که از کمبود آهن در بدنتان رنج می‌برید، احتمالاً پوستتان رنگ پریده و کدر می‌شود. البته در برخی موارد ممکن است پوست دچار خارش، لکه و خط‌های چین و چروک نیز گردد یا شما ممکن است با نشانه‌های دیگری مواجه شوید.

وجود آهن در بدن اهمیت بسیاری دارد که با مصرف غذاهایی همچون گوشت و حبوبات به دست می‌آید. با این حال افرادی که به مصرف گوشت قرمز علاقه ندارند و گیاه‌خوار هستند می‌توانند با مصرف کنجد سفید در غذا و سالاد، آهن مورد نیاز بدن را تأمین کنند.

ویتامین ب یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای سلامت پوست محسوب می‌شود. در واقع کمبود ویتامین ب باعث خشکی، خارش و التهاب پوست می‌گردد. آنتی اکسیدان‌ها خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها، به‌خصوص سرطان پوست را کاهش می‌دهند که مصرف آن نیز برای سلامت بدن ضرورت دارد.

در واقع کنجد سفید منبع مهمی از انواع ویتامین ب و ترکیبات آنتی اکسیدان محسوب می‌شود که باید در برنامه غذایی قرار گیرد. برای مثال مصرف کنجد سفید در سالاد، برنج و به عنوان تنقلات میان وعده به افزایش ویتامین ب و آنتی اکسیدان کمک می‌کند که در نتیجه با مصرف کنجد سفید، شاهد پوستی سالم، زیبا و درخشان خواهید بود.

درمان استرس و اضطراب با کنجد سفید

روزبه‌روز میزان استرس افراد در زندگی مدرن رو به افزایش است که راهکارهای بسیاری برای کنترل و کاهش استرس و اضطراب وجود دارد و یکی از مواردی که باعث افزایش یا کاهش استرس می‌شود، مصرف غذای سالم و ناسالم است.

یکی از تحقیقاتی در سال ۲۰۱۵ درباره استرس و اضطراب صورت گرفت اظهار دارد که حتی میزان غذا نیز می‌تواند یکی از عوامل بروز استرس باشد. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید درمان اضطراب با کنجد ثابت شده است.

مبارزه با استرس و اضطراب باعث کاهش بیماری و مشکلات قلبی می‌شود و این یعنی شما باید کنجد سفید را به برنامه غذایی خود اضافه نمایید. بر اساس تحقیقات، چربی کنجد سفید یا امگا۳ به بهبود افسردگی کمک می‌کند، چرا که ترکیبات آن تأثیر بسزایی در بهبود عملکرد مغز دارد.

توصیه می‌کنیم هرگز چربی مفید را از برنامه غذایی خود حذف نکنید، چرا که دانه کنجد سفید باعث کاهش افسردگی و استرس می‌شوند. در واقع برخلاف تصور بسیاری، چربی برای انسان ضرر ندارد و باید چربی مفید به بدن برسد تا بدن به فعالیت سالم خود ادامه دهد.

خوشبختانه در کشوری زندگی می‌کنیم که کشت کنجد سفید بسیار ساده و در دسترس است. کنجد سفید سرشار از مواد مغذی همچون ویتامین ب و اسیدهای چرب مفید هستند. محققان و کارشناسان تغذیه بر این باورند که ویتامین ب در کاهش استرس تأثیر دارد.

جالب است بدانید که کنجد سفید به کنترل فشار خون کمک می‌کنند و مانع افزایش استرس و اضطراب در بدن می‌شوند. همچنین کنجد سفید سرشار از منیزیم هستند که منیزیم نیز به کنترل اضطراب نیز کمک می‌کند. از این رو مصرف به اندازه کنجد سفید به عنوان یک میان وعده مفید یا در کنار وعده‌های غذایی اصلی برای کاهش استرس و اضطراب به شمار می‌آید.

غذاهایی که حاوی فیبر هستند، به کاهش استرس کمک زیادی می‌کنند. بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت، فیبر در کاهش اضطراب، افسردگی و استرس تأثیر دارد و مانع بروز برخی از بیماری‌ها همچون سرطان می‌گردد. کنجد سفید سرشار از فیبر است که می‌توانید به منظور حفظ سلامت بیشتر و کاهش استرس آن‌ها را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

خواص ضد سرطان کنجد

یکی از روش‌های مبارزه با سرطان و سلول‌های آزاد شده سرطانی در بدن، افزایش ترکیبات آنتی‌اکسیدان است. مصرف کنجد سفید به افزایش ترکیبات آنتی‌اکسیدان در بدن کمک بسزایی می‌کند و باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌شود.

بهتر است بدانید که استرس باعث آسیب به برخی از سلول‌های بدن و در نتیجه بروز برخی از بیماری‌های جدی همچون سرطان می‌شود. در واقع آنتی‌اکسیدان کمک بزرگی به کاهش استرس و کنترل سلول‌های سرطانی در بدن می‌کند. با این حال کنجد به تنهایی معجزه نمی‌کند و داشتن یک سبک زندگی سالم نیز اهمیت دارد.

بسیاری از پزشکان و محققان بر این باورند که فیبر باعث کاهش ابتلا به بسیاری از بیماری‌هایی همچون مشکلات قلبی، برخی از سرطان‌ها و ابتلا دیابت نوع دو می‌گردد. از این جهت خواص ضد سرطان کنجد سفید را نمی‌توان نادیده گرفت.

کودکان

بسیاری از پزشکان بر این باورند که خواص کنجد سفید برای کودکان نامحدود است، اما توصیه می‌کنیم پیش از هر چیز از حساسیت‌های غذایی کودک یا نوزادتان مطمئن شوید. برخی از کودکان به کنجد حساسیت دارند و برخی نمی‌توانند کنجد را به خوبی هضم کنند.

با این حال در صورتی که از سلامت کودکتان اطمینان دارید، می‌توانید آن را به صورت پوره یا پودر در غذای کودکتان استفاده کنید، چرا که برای بدن نوزان و کودک بسیار مفید است و ارزش غذایی بسیار بالایی دارد.

در صورتی که کودکتان به تنقلات و خوراکی‌های مضری همچون چیپس و پفک علاقه دارد، شما می‌توانید کنجد سفید را به عنوان میان وعده به او بدهید تا به مرور زمان عادت بد و نامناسب غذایی کودکتان تغییر کند و شما نیز به او سلامت را هدیه دهید.

کنجد سفید باعث افزایش انرژی کودکان می‌شود، زیرا این ماده غذایی سرشار از مواد مغذی و ویتامین‌های مفید بدن است و کمک بسزایی در افزایش انرژی می‌کند. در واقع چربی مفید کنجد سفید نه تنها انرژی به بدن می‌بخشد، بلکه برای سلول‌های بدن نیز فواید بسیاری به همراه دارد.

ممکن است برخی از کودکان به دلیل تغذیه نامناسب یا حتی خوردن شیر، از مشکلات گوارشی همچون یبوست رنج ببرند. در این صورت مصرف فیبر به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک بسزایی می‌کند که حضور کنجد سفید در غذا و میان وعده نیز می‌تواند کارساز و مفید باشد.

پیش از این گفتیم که کنجد سفید سرشار از کلسیم است. کودکتان برای رشد و تقویت‌ استخوان‌هایشان به کلسیم نیاز دارند. در واقع تغذیه نامناسب باعث پوکی استخوان، کوتاه ماندن قد و رشد ناکافی کودکان می‌شود.

شما می‌توانید با قرار دادن کنجد سفید در برنامه غذایی، کمک بزرگی به بهبود رشد کودکتان بکنید. همچنین کودکانی که به شیر یا لاکتوز حساسیت دارند، می‌توانند از پوره یا پودر کنجد در غذا یا صبحانه خود بهره‌مند شوند.

در واقع کنجد سفید همچون یک قرص یا داروی مولتی ویتامین کامل برای کودکان است که شامل آهن، کلسیم، فسفر، منیزیم، منگنز، فیبر، زینک و مس است که بدن هر انسانی از دوران نوزادی تا پیری به آن نیازی دارد. به بیان دیگر تغذیه سالم در کنار مصرف کنجد سفید، به داشتن یک سبک زندگی مثبت و برنامه غذایی سالم کمک بسیاری به رشد کودکان می‌کند.

خرید کنجد سفید

در بسیاری از مناطق ایران، کنجد سفید کشت می‌شود. اما چگونه متوجه شویم که دانه کنجد سفیدی که تهیه می‌کنیم مرغوب است یا خیر؟ رنگ دانه کنجد سفید از سفید تا زرد متغیر است. اما معمولاً کنجدی مرغوب است که عطر و طعم به خصوصی داشته باشد. بسیاری از افراد بر این باورند که هر چه میزان عطر و مزه کنجد سفید قوی‌تر باشد، میزان کیفیت آن نیز بالاتر است.

با این حال خرید کنجد سفید چندان دشوار نیست و کنجد سفید در هر نوعی خواص شگفت‌انگیز خود را به همراه دارد.

با این حال توصیه می‌کنیم در خرید روغن کنجد دقت بیشتری داشته باشید تا خالص باشد و کیفیت و مزه استاندارد را داشته باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا جوادپور
علیرضا جوادپور
9 ماه قبل

اطلاعات مفیدی بود. با تشکر

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x